Фракція «Батьківщина» наполягає на комплексному підході проведення реформи децентралізації. Тоді вона буде справді добровільною, чесною і справедливою.

На цьому наголосив народний депутат від «Батьківщини» Іван Крулько в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV.

За його словами, сьогодні об’єднання територіальних громад відбувається  фактично за рахунок примусового позбавлення сіл, селищ і міст районного значення фінансових ресурсів, зокрема ПДФО.

Як зауважив Іван Крулько, спочатку людей закликають об`єднуватись, обіцяють додатковий ресурс, а наступного року змінюють правила гри.

«Однією рукою дають, а іншою забирають. Приміром, громадам надали повноваження з ремонту доріг місцевого значення, але в бюджеті на наступний рік скасували 5% місцевий акциз, що дозволяв акумулювати кошти і спрямовувати їх на дороги. Також уряд планує скоротили освітню та медичну субвенції, перекладаючи витрати за комунальні послуги медичних та освітніх закладів та зарплати технічних працівників на місцеві бюджети»,  – пояснив він.

Крім того, народний депутат навів приклад несправедливого розподілу податку з доходів фізичних осіб (ПДФО), що є базовим для наповнення бюджетів місцевих громад, між селами, селищами, містами районного та обласного значення, об’єднаними громадами. Селам, селищам і містам районного значення надходження від ПДФО знизили з 25% до нуля, містам обласного значення з 75 до 60%, а об’єднаним громадам  60% ПДФО залишається у місцевому бюджеті. За таких умов добровільне об’єднання автоматично перетворюється на добровільно-примусове, бо села, селища та міста позбавляють ресурсу, резюмував він.

На думку Івана Крулька, завдяки децентралізації в Україні сьогодні всі міста поділені на два сорти.

«Міста обласного значення зі старту отримують 60% податку з доходів фізичних осіб, тоді як міста районного значення – нуль. Це при тому, що місто обласного значення може мати 8-10 тисяч жителів, а місто районного значення — 30 тисяч і більше. Скажімо, у Київській області Бориспіль або Бровари отримують 60% ПДФО, а Вишневе або Васильків — 0%. Чи це справедливо?» – риторично зауважив народний депутат.

Ще однією великою проблемою, яку може спричинити децентралізація, на думку Івана Крулька, є земельний хаос. Його може спровокувати відсутність у громади права розпорядження  землею поза межами населених пунктів.

«Поки не буде прийнято закону, за яким громада розпоряджається всією землею, у нас будуть не сірі плями, а чорні діри, якими будуть розпоряджатись навіть різні органи влади з різних районів у межах однієї об’єднаної громади», – пояснив він.

За його словами, «Батьківщини» зареєструвала відповідний законопроект, щоб  вирішити цю проблему. Згідно з ним, землею поза межами населених пунктів розпоряджатиметься лише громада.

«Батьківщина» виступає за справжню децентралізацію, наголосив Крулько, і закликав владу допомогти новоствореним громадам та новообраним головам повноваженнями і ресурсами, що не лише сприятимуть місцевому розвитку, а й зміцненню країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *